5 postanowień w duchu eko na 2021 rok

04.01.2021

Początek nowego roku to idealny moment, aby zmienić nasze życie na lepsze. Wielu ludzi tworzy ambitne listy celów do zrealizowania i nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że nie są one przepisywane wciąż na nowo. Tworząc swój plan zadań na rok 2021 warto zastanowić się, co możemy wybrać, aby być bardziej eko. Nie chodzi o to, by zdobyć Mount Everest czy przepłynąć wpław Kanał La Manche. To „małe kroki tworzą wielką różnicę” (Krzysztof Król).

Postawmy na zdrowie

Jedno z najpopularniejszych noworocznych postanowień dotyczy odchudzania. Zamiast wydawać pieniądze na trenera personalnego, karnet na siłownię, czy diety pudełkowe, wiążące się z dużą ilością plastikowych opakowań, zacznijmy od wprowadzenia małych zmian, które przyniosą efekty w dłuższym okresie czasu. Ograniczmy spożycie mięsa, na rzecz warzyw, owoców i strączków. Od czasu do czasu gotujmy wege potrawy. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku stawianie sobie krótkoterminowych celów, które realnie jesteśmy w stanie osiągnąć.

Zadbajmy o kondycję fizyczną

Wszystkich tych, którzy w 2021 roku planują rozpocząć swoją przygodę ze sportem, zachęcamy do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Spacery, bieganie lub jazda na rowerze będą odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Ponadto coraz więcej osiedli oferuje swoim mieszkańcom siłownie zewnętrzne, które są świetną alternatywą dla zamkniętych obiektów sportowych. Jeżeli mamy odpowiednie warunki w mieszkaniu, rozważmy adopcję psa ze schroniska. Nowy członek rodziny zmobilizuje nas do większego ruchu.

Kupujmy bardziej świadomie

Dzięki rozważnym zakupom możemy nie tylko zadbać o nasze środowisko, ale przy okazji zaoszczędzić pieniądze. W pierwszej kolejności spróbujmy naprawić uszkodzone sprzęty, zamiast co 2 lata wymieniać je na nowe. Decydując się na zakup urządzeń domowego użytku, typu lodówki, pralki, zmywarki oraz płyty grzewczej, wybierzmy modele energooszczędne oraz takie, które posłużą nam przez wiele lat. Zrezygnujmy z co sezonowej wymiany garderoby na rzecz przerabiania odzieży – stare spodnie możemy zmienić w oryginalną torebkę, a z długiej sukni stworzymy kombinezon. Podczas zakupów wybierajmy ubrania uszyte z miękkich naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna, które będą bezpieczniejsze dla naszej skóry i bardziej wytrzymałe niż wiskoza bądź nylon.

Podróżujmy w duchu eko

Ograniczone możliwości podróżowania samolotami w 2020 roku przyczyniły się do zmniejszenia śladu węglowego. W 2021 świadomie zrezygnujmy z dalekich wojaży i dajmy szansę najpiękniejszym zakątkom naszego kraju. Parki Narodowe, Mazury, Pojezierze Drawskie, czy Jura Krakowsko-Częstochowska to tylko niektóre miejsca warte zwiedzenia. Urlop pod namiotem bądź w przyczepie campingowej będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Na co dzień zrezygnujmy z auta na rzecz komunikacji miejskiej, roweru, hulajnogi, bądź chodzenia pieszo. Ciekawym rozwiązaniem jest także car-sharing, który w Polsce dopiero zyskuje na popularności.

Rozwijajmy pasje

Posiadanie pasji rozwija nas i sprawia, że stajemy się szczęśliwsi i spełnieni. W 2021 roku spróbujmy znaleźć hobby, które będzie przyjazne dla środowiska. Wyciągnijmy z szafy stary podręcznik do nauki języka, zamiast kupować nową książkę. Rozwijanie umiejętności gotowania zacznijmy od kursów online, posiłkując się przepisami z Internetu. Tworząc produkty handmade, wykorzystajmy wszystko to, co mamy pod ręką – stary sweter możemy spruć, a z odzyskanej wełny wydziergać nowy szalik, z kolei odmalowane skrzynki po owocach posłużą nam jako stolik kawowy w stylu vintage albo donica na kwiaty. Zanim kupimy maszynę do szycia lub nowy instrument muzyczny, spróbujmy je najpierw pożyczyć od rodziny lub sąsiadów.

Oby rok 2021 był lepszy od poprzedniego. Zróbmy co w naszej mocy, aby przeżyć go w zgodzie z naturą.

MP, Dom-Eko