6 pomysłów na EKO Majówkę w Poznaniu

30.04.2021

Przed nami Majówka, idealny moment na to, by odpocząć i z najbliższymi spędzić czas w duchu eko. Możliwości na wykorzystanie wolnych dni mamy wiele, poniżej nasze inspiracje do majowych aktywności.

Piknik w mieście

Pomysł spodoba się nie tylko dorosłym, ale również najmłodszym. Tereny nadwarciańskie, okolice Jeziora Maltańskiego, Park Henryka Wieniawskiego, Park Chopina, Sołacz czy Golęcin idealne nadają się do tego typu aktywności. Jedzenie na świeżym powietrzu można połączyć z ruchem, np. grą we frisbee. W przygotowanie pikniku warto zaangażować dzieci. Z pewnością zasmakuje im tarta ze szpinakiem i suszonymi pomidorami, pełnoziarnista tortilla z grillowanym kurczakiem i warzywami czy warstwowa sałatka z makaronem. Na deser polecamy budyń jaglany i świeże owoce, a do picia wodę, najlepiej z dodatkiem plasterków cytryny oraz listków mięty.

Gry miejskie

Gry terenowe to doskonała rozrywka dla wszystkich tych, którzy lubią wyzwania. To znakomita okazja, aby rozwiązując łamigłówki zintegrować się w większej grupie i odkryć nieznane miejsca, a także poznać ciekawe historie czy legendy. Poznań, jako stolica gier miejskich, oferuje wiele bezpłatnych kart startowych, o zróżnicowanym stopniu trudności.

Spacer śladami wiosny

W czasie Majówki warto wykorzystać wolne chwile na spacery po mieście w poszukiwaniu kwitnących kwiatów, krzewów oraz drzew. Narcyzy, hiacynty, żonkile i tulipany przyozdabiają miejskie skwery oraz parki, tworząc piękne kolorowe dywany – na przykład w Ogrodzie Botanicznym. Z kolei kwitnące japońskie wiśnie, bzy czy forsycje spotkamy w miejscach bardziej dzikich i na obrzeżach miasta. Można z nich stworzyć bukiet, który wypełni mieszkanie pięknym zapachem.

Egzotyka w mieście

Palmiarnia Poznańska obchodziła niedawno swoje 110-lecie. To dobra okazja, aby podczas Majówki odwiedzić to miejsce i na własne oczy sprawdzić, jak zakwitła Jatrofa, Aristolochia Grandiflora i Alpinia zwyczajna, naturalnie występujące w strefie tropikalnej. Warto odwiedzić również Nowe Zoo, gdzie w styczniu 2021 r. zakończono budowę nowoczesnego wybiegu dla żyraf oraz nosorożców.

Wycieczka rowerowa

Fanom dwóch kółek proponujemy wycieczkę. W Poznaniu do dyspozycji jest już ponad 135 km dróg rowerowych, każdego roku dodawane są nowe odcinki (w samym 2020 oddano niemal 30 kilometrów!). Zwolennikom dłuższych wypraw polecamy malownicze trasy prowadzące do Swarzędza (doliną rzeki Cybina), Murowanej Gośliny (przez poligon w Biedrusku), na Dziewiczą Górę czy do Puszczykowa (wzdłuż doliny Warty).

Turniej sportowy

Badminton to gra, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Przeznaczona dla 2 lub 4 osób, nie wymaga wiele przestrzeni, dzięki czemu dostarcza rozrywki niemalże wszędzie. np. Paletki oraz lotka nie zajmują dużo miejsca, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką. Łęgi Dębińskie to idealna miejscówka na partyjkę badmintona. Z kolei fani ping-ponga mogą skorzystać z betonowych stołów, zlokalizowanych w większości parków i przy nowopowstałych osiedlach mieszkaniowych.

Podczas Majówki nie zapominajmy o tym, aby zatroszczyć się o nasze środowisko. Wybierajmy ekologiczne środki transportu, gry i zabawy na świeżym powietrzu, przygotujmy zdrowe przekąski w pojemnikach wielokrotnego użytku, a każde odwiedzone miejsce zostawmy w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Udanej Majówki!

MP, Dom-Eko