6 sposobów na eko Święta

18.12.2020

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który czekamy z niecierpliwością przez cały rok. Na kilka dni zapominamy o pracy, spotkaniach online, czy deadline’ach, stajemy się bardziej życzliwi. Rok 2020 jest nietypowy pod wieloma względami, ale dzięki trudnościom, z którymi przyszło nam się zmierzyć, jeszcze bardziej doceniamy to, co mamy: wspólne ubieranie choinki, zapach pieczonych pierników, pyszne domowe jedzenie na stole - to wszystko składa się na magię Świąt. A może by w tym roku przeżyć Święta w duchu eko?

Planowanie eko Świąt

Planowanie eko Świąt warto rozpocząć od ustalenia menu. Większość rodzin ma swoje ulubione potrawy, bez których nie wyobraża sobie Wigilii. Warto jednak przemyśleć, czy co roku na stole musi pojawiać się kilka rodzajów ryb, zup lub pierogów, szczególnie, gdy duża część z nas sięga po barszcz z uszkami, karpia i śledzia. Bycie eko to dostosowanie ilości potraw do liczby biesiadników. Starajmy się nie dopuszczać do marnowania żywności. Nadmiarowym jedzeniem możemy podzielić się z sąsiadami, a część zamrozić na później.

Eko gotowanie

Święta w duchu eko to własnoręcznie przyrządzone posiłki. Unikajmy kupowania gotowców, stawiajmy na bio składniki, ograniczmy spożycie mięsa, przygotujmy kilka wegetariańskich wersji tradycyjnych potraw. Sernik z nerkowców, pasztet z soczewicy z żurawiną, czy fasolowy pod pierzynką z chrzanu zasmakuje niejednemu mięsożercy.

Wykorzystaj to, co masz!

Mało kto potrafi wyobrazić sobie Święta bez pięknie przystrojonej choinki. Zamiast kupować kolejne plastikowe bombki sprawdźmy, co kryje się w naszych szafach i na strychach. Wiekowe ozdoby mają niepowtarzalną historię, którą warto docenić, zawieszając je na świątecznym drzewku. Zrezygnujmy ze ściętej choinki w domu na rzecz świerku czy jodły w przydomowym ogrodzie, ozdobionych diodami LED. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup drzewka w doniczce, które postawione na balkonie posłuży nam przez długi czas.

DIY jest eko!

Niepowtarzalne dekoracje drzewka i świątecznego stołu możemy zrobić sami. Do ich wykonania warto zaangażować najmłodszych, co z pewnością powitają z radością. Wystarczą kolorowe kartki, klej, nożyczki i sznurek, aby stworzyć wyjątkowe ozdoby w kształcie gwiazdy czy łańcuch życzeń. Kreatywne osoby uzdolnione plastycznie mogą stworzyć dekoracje z orzechów włoskich pomalowanych na złoto lub srebro, suszonych plastrów pomarańczy i cytryn, czy pachnących jodłowych gałązek.

Eko prezenty

Z eko prezentów sprawdzą się domowe przetwory: dżem mandarynkowy z korzenną nutą, powidła śliwkowe z gorzką czekoladą, czy chrupiące orzechy laskowe w miodzie. Ręcznie robione mydełka z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, lawendowa sól do kąpieli lub kawowy peeling do ciała ucieszą większość pań. Pakując eko prezenty warto przyjąć zwyczaj „krążących toreb”. Szary papier podarunkowy można przewiązać stylowym sznurkiem, przyozdobić gałązkami jodły lub czerwonym ostrokrzewem.

Eko świętowanie

Gdy prezenty czekają pod choinką, rodzina jest w komplecie, stół ugina się od pysznych potraw, a pierwsza gwiazdka jest już na niebie, można zacząć świętowanie. Wykorzystajmy ten czas na kolędowanie z domownikami, wspólne muzykowanie, czy wysłuchanie rodzinnych opowieści dziadków. Można je spisać w formie przypowieści, z myślą o kolejnych pokoleniach. Uwiecznijmy magiczne momenty na fotografiach, które można będzie rozesłać rodzinie w formie cyfrowej. Odpowiedni nastrój wprowadzimy, zapalając sojowe świece.

Święta 2020 będą inne. Postarajmy się mimo wszystko by były wyjątkowe, niepowtarzalne, magiczne, w zgodzie z naturą. Zadbajmy o to, co najważniejsze – bliskie relacje i ciepłe wspomnienia przy wspólnym stole. Radosnych eko Świąt!

MP, Dom-Eko