7R w ekologii

12.03.2021

Powszechnie znany w marketingu koncept 4P, wraz z rozwojem świadomości prowadzenia biznesu rozrósł się przez lata do 7P: product, price, place, promotion, people, processes, PR. Dziś podobny proces spotyka filozofię 4R, obecną już od jakiegoś czasu w ekologii, a rozszerzoną ostatnio do 7R: rethink, refuse, reduce, reuse, repair, recycle, rot.

Rethink – Przemyśl cele

7R to gotowe rozwiązanie większości problemów, z jakimi przyszło nam mierzyć się w dziedzinie środowiska naturalnego. Wszystko tak naprawdę zaczyna się od dokładnego przemyślenia, jakie życie chcielibyśmy prowadzić, jakimi wartościami się kierować, i czego konkretnie do tego potrzebujemy,  co możemy uznać za zbędne, a tym samym, z czego zrezygnować. Działając ściśle według określonego planu, myśląc w kategorii celów najbliższych naszym wartościom, unikamy zbędnych zakupów, a tym samym ograniczamy naszą konsumpcję, produkcję śmieci oraz ślad węglowy (tzw. carbon footprint). Jeśli jednym z naszych celów jest życie blisko natury, to rozejrzyjmy się za mieszkaniem w pobliżu terenów zielonych: lasu, rzeki, czy jeziora. A jeśli dodatkowo zależy nam na ogrodzie i sadzie, zainwestujmy we własny kawałek ziemi i ekologiczny dom.

Refuse - Odmawiaj

Odmawianie jest sztuką. No, bo jak tu odmówić sprzedawczyni w perfumerii, gdy do zakupów dorzuca GRATIS próbki kremów, szamponów czy perfum. Albo kuzynce, która oddaje parę nienoszonych jeansów. Bierzemy z myślą, że je ubierzemy…jak tylko schudniemy 2 kilo. Rzeczy z kategorii „kiedyśprzydasię” zaśmiecają później nasze szafy, półki w piwnicy i garażu. A może wystarczy podziękować, że ktoś o nas pomyślał i jednocześnie grzecznie odmówić? Jakież to wyzwalające mieć mniej! 

Reduce – Redukuj

A propos posiadania: najlepszą zasadą jest less is more. Kupujmy mniej! Przy okazji wiosennych porządków zdecydujmy się na mieszkaniową rewolucję. Posiadając dwie pary spodni, czy jeden fotel, bardziej szanujemy i cenimy te rzeczy. Oszczędzamy przy tym czas, uwalniając cenne godziny na nasze pasje. Lepiej grać na gitarze, ćwiczyć pilates na macie, czy grać w angielskie scrabble, niż ścierać kurze z bibelotów lub prasować dziesiątki bawełnianych koszul. Dostrzeż piękno w unikatowych egzemplarzach mebli czy ubrań, jakie posiadasz, a resztę oddaj potrzebującym bądź nadaj im drugie życie, przerabiając T-shirty na ciepły pled lub kolorowe posłanie dla kota. Będąc właścicielami mniejszej ilości rzeczy codziennego użytku, możemy pięknie je wyeksponować, nadając naszemu lokum charakteru.

Reuse – Użyj jeszcze raz

Na zakupy wybierzmy się biorąc lnianą torbę wielokrotnego użytku lub wiklinowy koszyk, zamiast kupować plastikową reklamówkę. Zabierzmy też ze sobą słoiki na nabiał, mięso i produkty sypkie typu kasze, oraz woreczki na warzywa, uszyte z powłoczek na poduszki. Z pojemników po jogurtach zróbmy domowy mini ogródek na młode siewki sałat, pomidorków, papryki, zanim przesadzimy je do gruntu, gdy temperatura wzrośnie. Kupujmy mądrze - trwałe ubrania i dodatki do wnętrz - aby posłużyły dłużej. Unikajmy plastiku, tworzyw sztucznych, poliestru. Nie marnujmy jedzenia! Resztki potraw w kuchni wykorzystajmy przygotowując zapiekankę, zupę-krem, sałatkę, czy pierogi.

Repair – Naprawiaj

Od początku marca prawo unijne nakazuje producentom domowego AGD sprzedaż tylko takich pralek, lodówek, czy zmywarek, które można łatwo naprawić, wymieniając części zamienne. O ileż wydłuży to cykl życia produktu i sprawi, że będziemy jako społeczeństwo produkować mniej elektrośmieci. Naprawiać można też meble: w fotelu odświeżyć tapicerkę, drewniany stolik przeszlifować i nadać mu modny ocień błękitu lub różu na wiosnę. Umówmy się na babskie party, aby zwęzić spódnicę w kwiaty lub skrócić nogawki jeansów do modnej długości nad kostkę. Torebkę ozdóbmy pomponami, na kurtkę naszyjmy wesołe emotikony.

Recycle - Segreguj

Segregujmy śmieci, z podziałem na plastiki, papier, metal, szkło, odpadki organiczne. Zanośmy do apteki niezużyte leki po terminie ważności. Baterie i żarówki wrzucajmy w marketach do odpowiednich pojemników, a małe AGD i popsuty sprzęt elektroniczny, którego nie sposób już naprawić, oddajmy do specjalnych punktów utylizacji. Plastikowe butelki po napojach warto wrzucać do butelkomatów-zamieniają się na punkty i pozwalają oszczędzić na kolejnych zakupach.

Rot - Kompostuj

Załóżmy domowy kompostownik. W te sposób można użyźniać domowe rośliny, warzywa i zioła z własnego ogródka. Skorupki jajek po rozdrobnieniu posłużą za naturalny nawóz do kwiatów. Jeśli nie ma możliwości założenia własnego kompostownika, warto zadbać o to, aby obierki od jarzyn, czy niejadalne skórki owoców trafiały do kontenera na bio-odpady.

Stosując się do zasad 7R w ekologii pamiętajmy, że przyświecają nam wyższe cele: sukcesywnie przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Czyli podnosimy jakość życia - naszą i przyszłych pokoleń. Wspólnie pokolorujmy nasz świat na wiosnę!

 

ABW, Dom-Eko