Eko pomysły na aranżację małej łazienki

24.05.2021

Zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie, zachęcają do wprowadzenia zmian w mieszkaniu. Renowacja łazienki to doskonała okazja do tego, aby poznać ekologiczne oraz funkcjonalne rozwiązania dostępne na rynku i wdrożyć część z nich w naszym wnętrzu.

Wykończenie małej łazienki

Remont generalny obejmuje przede wszystkim wymianę płytek na nowe. Decydując się na płytki ścienne i podłogowe dobierzmy jasne stonowane kolory, bez przytłaczających wzorów. Odpowiednie będą gresy patchworkowe czy delikatne motywy graficzne, a jeśli interesują nas trwałe i stylowe materiały, wybierzmy glazurę lub terakotę o fakturze betonu. Aby optycznie powiększyć wnętrze warto położyć płytki do połowy wysokości lub na wybranych ścianach oraz wybrać fugi w jasnym odcieniu. Kierujmy się przy tym zasadą, że im mniejsza łazienka, tym mniejszy rozmiar płytek. Pozostałe ściany warto pomalować ekologiczną wodoodporną farbą. Na podłodze świetnie sprawdzą się drewnopodobne gresy. Są uniwersalne, dzięki czemu posłużą nam na lata.

Ekologiczne meble i armatura

W trosce o środowisko warto wybrać meble z drewna, najlepiej pochodzącego z recyklingu, np. półki, drabinki czy blaty podumywalkowe. Upewnijmy się, czy posiadają certyfikaty, typu PEFC czy FSC, które gwarantują, że pozyskany surowiec pochodzi z legalnych źródeł, wspierających zrównoważoną gospodarkę leśną. Kompletując biały montaż i armaturę wybierajmy produkty zrobione z trwałych materiałów, które posłużą nam na lata – umywalkę z kamienia lub ceramiki, baterie ze stali nierdzewnej albo malowane na czarny mat.

Skupmy się na rozwiązaniach pozwalających oszczędnie gospodarować wodą. Bezdotykowe baterie uruchamiają się pod wpływem ruchu, a wmontowane perlatory dodatkowo napowietrzają strumień wody, przyczyniając się do jej mniejszego zużycia. Na rynku dostępne są również miski toaletowe spłukujące niewielką ilością wody, dwuprzyciskowe spłuczki czy systemy odzysku szarej wody. Ciekawym rozwiązaniem jest toaleta myjąca, która z powodzeniem zastąpi bidet.

W małej łazience nie musimy wybierać czy jesteśmy ,,team wanna”, czy ,,team prysznic” – możemy zdecydować się na kompleksową wannę z panelem prysznicowym. Szukajmy oznaczenia Water Label, który przyznawany jest producentom zaangażowanym w promowanie efektywnego zużycia wody, dzięki poprawie wydajności swoich produktów.

Energooszczędne oświetlenie

Dobrze rozmieszczone oświetlenie nie tylko optycznie powiększy naszą łazienkę, ale sprawi również, że stanie się ona bardziej funkcjonalna. Oczywistym wyborem powinny być żarówki energooszczędne albo LED, które pobierają nawet 3 razy mniej energii od tradycyjnych świetlówek. Lampa sufitowa powinna znajdować się w centralnym miejscu, aby zapewnić równomierny strumień światła. Warto zamontować również oświetlenie wpuszczone w lustro, które dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń naszej łazienki. Ciekawym rozwiązaniem oświetlenia sufitowego jest lampa z gipsu, którą można pomalować na dowolny kolor, pasujący do aranżacji pomieszczenia. Od dłuższego czasu modne są taśmy LED, które oprócz dodatkowego źródła światła, stanowią ciekawy element dekoracyjny. Możemy zamontować je wokół lustra lub pod blatem czy wanną. Na niewielkim metrażu lepiej zrezygnować z wiszących żyrandoli, które niepotrzebnie zabierają przestrzeń.

Ekologiczne dodatki do małej łazienki

Zwieńczeniem remontu jest dobór dodatków i akcesoriów. W tym sezonie modne są kolory ziemi, żółty Illuminating oraz szary Ultimate, ale możemy zdecydować się na inne barwy, które będą kontrastowały z naszymi płytkami - fuksję, granat, zieleń albo błękit. Kolorowe ręczniki z egipskiej bawełny to dobry wybór dla osób, które nie chcą robić wielkich rewolucji w swoim wnętrzu. Kosze z trawy morskiej, bambusowa mata łazienkowa oraz drewniany stojak na ręczniki świetnie będą komponować się z zielonymi roślinami. W pomieszczeniu z dostępem do naturalnego światła możemy hodować storczyki, które lubią wilgotne powietrze.

Aranżacja małej łazienki stanowi nie lada wyzwanie, ale warto zadać sobie nieco trudu, aby stworzyć funkcjonalne pomieszczenie. Podczas remontu oraz dekorowania wnętrza stawiajmy na eko rozwiązania, które pozwolą oszczędnie gospodarować prądem oraz wodą bez wielkich wyrzeczeń.

MP, Dom-Eko