Eko przyjęcia na świeżym powietrzu

16.07.2021

Okres letni sprzyja spędzaniu wolnego czasu łonie natury. Piękną pogodę warto wykorzystać na spacery oraz wycieczki rowerowe, ale nie tylko. Strzałem w dziesiątkę może okazać się zorganizowanie przyjęcia na świeżym powietrzu. Urodziny, imieniny, rocznica – mają szansę stać się niezapomnianym wakacyjnym przeżyciem.

Odpowiednie miejsce

Odpowiednia lokalizacja to kwestia kluczowa podczas organizacji urodzin pod chmurką, dlatego należy dobrze ją przemyśleć. Miejsce na które się zdecydujemy powinno zapewniać odrobinę prywatności, aby umożliwiało swobodną rozmowę. Idealna lokalizacja to stół pod zadaszeniem lub w cieniu drzew, które osłonią nas przed palącym słońcem. Na wieczorną imprezę można również wynająć specjalne miejsce, przystosowane do rozpalenia ogniska albo grilla. W krajach Europy Zachodniej i Południowej, Stanach Zjednoczonych, Australii czy Nowej Zelandii miejsc na urządzenie BBQ, i to darmowych, jest bez liku. Warto rozejrzeć się za podobnym w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, w myśl zasady: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Meble ogrodowe

Każdy z zaproszonych gości musi mieć zapewnione miejsce do siedzenia. W zależności od charakteru imprezy możemy wybrać koce i poduszki, fotele i stoliki zrobione z palet albo drewniane ławy i rozkładane krzesła. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mebli piknikowych, zwróćmy uwagę na to, aby były wykonane z solidnych materiałów, które posłużą na lata. Zamiast kupować nowe meble możemy też pożyczyć je od rodziny lub znajomych.

Dobór menu

Planując przyjęcie na świeżym powietrzu warto poświęcić dłuższą chwilę na dobór odpowiedniego menu. Przekąski, które zaserwujemy gościom, powinny być lekkostrawne, poręczne, a ich spożywanie nie powinno sprawiać kłopotu. Unikajmy dodawania sosów do potraw i nie serwujmy mocno soczystych dań. Świetnym rozwiązaniem są tarty warzywne, koreczki a la szaszłyki lub sałatki, np. z zielonymi szparagami, szpinakiem i czarną soczewicą lub z awokado, pomidorkami koktajlowymi i truskawkami. W osobnych słoiczkach można podać desery – np. tiramisu z malinami albo galaretkę ze świeżymi owocami.

Ekologiczne akcesoria

Plenerowe przyjęcie nie będzie w pełni udane, jeśli nie zadbamy o odpowiednie akcesoria - najlepiej ekologiczne - takie jak lniane obrusy, jadalne talerze z otrąb pszennych, sztućce z drewna czy papierowe kubki. Dodatkowe źródło światła oraz przytulną atmosferę zapewnią sojowe świece włożone w szklane lampiony lub solarna girlanda na sznurze jutowym z lampkami LED.

Ochrona przed insektami

Organizując przyjęcie na świeżym powietrzu trzeba liczyć się z obecnością nieproszonych gości, takich jak muchy, meszki czy komary. Unikajmy stosowania chemicznych środków, które nie są obojętne dla środowiska i naszego zdrowia. Zamiast tego załóżmy na siebie ubrania w neutralnych kolorach, takich jak biel, beż lub szarość, które nie przyciągają owadów. Naturalne tkaniny, typu bawełna czy len pozwolą skórze oddychać, a to z kolei uchroni nas przed kleszczami, które są wyczulone na kwas masłowy zawarty w ludzkim pocie. Olejek waniliowy lub z trawy cytrynowej skutecznie odstraszy komary oraz meszki. Podobnie działać będą specjalne zapachowe świece, które dodatkowo zapewnią nam odpowiedni nastrój.

Przyjęcie na świeżym powietrzu daje możliwość spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi w wyjątkowy sposób. Do odpowiednio przygotowanej imprezy wystarczy zaplanować kilka gier i zabaw, aby uczynić wydarzenie niezapomnianym dla wszystkich jego uczestników.

MP, Dom-Eko