Eko trendy w kolorach wnętrz na rok 2021

22.01.2021

W 2021 roku kolorem przewodnim według Global Aesthetic Center AkzoNobel jest ,,Brave Ground”, czyli siła ziemi. Z kolei Instytut Pantone ogłosił ,,Illuminating Yellow” oraz ,,Ultimate Grey” kolorami roku 2021. Jak przełożyć te barwy na wystrój eko wnętrz? Poniżej nasze propozycje.

Na pierwszy ogień weźmy wybór holenderskiego producenta farb, Global Aesthetic Center AkzoNobel, właściciela takich marek jak Dulux, Nobiles czy Sadolin: ,,Brave Ground” czyli jasny, ciepły odcień brązu, wpadający w szarość. Kojarzy się on z ziemią, naturą, harmonią i spokojem. Jego niewątpliwą zaletą jest neutralność, dzięki czemu możemy wykorzystać go w wielu aranżacjach.

Aby wprowadzić ,,Brave Ground” do wnętrza, postawmy na dodatki wykonane z tradycyjnych tkanin, takie jak poszewki na poduszki oraz pościele uszyte z naturalnego lnu i bawełny, czy kosze na drobiazgi i osłony na donice uplecione z wikliny lub trawy morskiej. Ciekawym dodatkiem salonu będą  gliniane wazony z ozdobną trawą pompasową.

Wybór ekspertów z Instytutu Pantone na 2021 to stonowany ,,Ultimate Grey”, kojarzący się z naturalnym kamieniem oraz optymistyczny ,,Illuminating Yellow” – kolor słońca czy słoneczników. Już od dłuższego czasu modne są wnętrza w odcieniach szarości, do których w tym roku możemy dodać żywy odcień żółtego. Surowe, betonowe mieszkania to propozycja dla fanów minimalizmu. Amatorom nietuzinkowych rozwiązań spodoba się kamienna ściana w prysznicu. Szare wnętrza możemy przełamać bukietem świeżych tulipanów, ręcznie robionym wełnianym pufem czy dywanem w odcieniu żółtym. Zamiast wymieniać meble na nowe, postawmy na recykling foteli, do których sami możemy uszyć słoneczne obicia.

Fanom klasycznych rozwiązań spodoba się również bezpieczne połączenie czerni i bieli – kolejny z trendów na 2021 rok. Ten ponadczasowy motyw to gwarancja stylowego wnętrza. Nie bójmy się mieszać ze sobą materiałów i faktur – czarny wełniany koc z białymi lnianymi poduszkami lub czarne metalowe uchwyty do szafek kuchennych z drewnianymi bielonymi frontami. Dodatek czarnych baterii zamiast tych standardowych, wykonanych ze stali nierdzewnej, wprowadzi nowoczesność do wnętrza.

W miarę możliwości postarajmy się zapełnić pomieszczenia żywą roślinnością. W ubiegłym roku hodowaliśmy monstery, z kolei w tym modna będzie nietuzinkowa maranta. A może zdecydujmy się na las w słoiku lub żywy obraz na ścianie wykonany z mchu?

Podążanie za trendami też może być eko, pod warunkiem, że będziemy się inspirować naturą. Czasami wystarczą niewielkie zmiany, które dadzą ogromny efekt.

MP, Dom-Eko