Eko Wielkanoc w 4 krokach

26.03.2021

Przed nami jedno z ważniejszych Świąt dla Polaków, Wielkanoc. Jak co roku w większości domów rozpoczynają się przygotowania do uroczystego śniadania w gronie najbliższych. A może by tak przeżyć ten wyjątkowy czas w zgodzie z naturą?

Świąteczne porządki

Pierwszym krokiem przygotowań do Wielkanocy są porządki. Aby nie były one źródłem stresu i nie przysłoniły nam całej radości ze Świąt, rozłóżmy je na kilka dni. Zróbmy wspólnie z rodziną porządki w szafach i na półkach. Słoneczną aurę wykorzystajmy na umycie okien i wypranie firan oraz obrusów. Użyjmy do tego ekologicznych środków, jakie mamy w kuchni – octu i sody oczyszczonej. Umycie podłóg i ścieranie kurzu zostawmy sobie na sam koniec – wystarczy do tego zwykła woda i sok z cytryn.

Własnoręcznie wykonane ozdoby

Przyozdabianie mieszkania to jedna z przyjemniejszych czynności, związanych z Wielkanocą. Zamiast kupować jajka z plastiku, palmy wielkanocne ze sztucznymi kwiatami czy poliestrowe serwety, postawmy na naturalność. Przygotujmy wywar z buraków, czerwonej kapusty, kurkumy, borówek lub łupin cebuli, aby zabarwić ugotowane jajka na wybrane pastelowe odcienie.

Do wykonania palm wielkanocnych wykorzystajmy suszone trawy, zboża i kwiaty, bazie, zielony bukszpan czy sznurek jutowy. Wspierajmy lokalne firmy produkujące tekstylia i wybierzmy serwety lniane lub szydełkowane. A może spróbujemy wydziergać je sami?

Żywe dekoracje

Rzeżucha to nie tylko miły dla oka element wiosennego wystroju wnętrz, ale także smaczny i zdrowy dodatek do kanapek czy sałatek. Jest źródłem witaminy C, A, B, PP, K, a także żelaza, magnezu, wapnia, cynku i jodu. W sprzyjających warunkach rzeżucha potrzebuje około 5-6 dni, aby wykiełkować i wyrosnąć, więc to ostatni dzwonek na jej zasianie, jeśli chcemy zdążyć przed Świętami.

Wspaniałym dodatkiem w naszych wnętrzach będą również świeże żonkile, tym bardziej, że żółty kolor jest w tym sezonie modny. Miłośnikom innej kolorystyki polecamy różowe lub białe hiacynty czy tulipany. Odpowiednio pielęgnowane kwiaty będą cieszyć oko przez najbliższe tygodnie.

Eko jedzenie

Bez względu na to, czy potrawy wielkanocne zamierzamy przyrządzać sami, czy zdecydujemy się na zakup gotowych, zwracajmy uwagę na składy produktów. Powinny być one możliwie proste. Szukajmy na etykietach oznaczeń BIO oraz EKO i stawiajmy na jakość, a nie ilość. Łatwiej będzie przygotować świąteczne dania, jeśli rozdzielimy zadania między członków rodziny. Możemy też wymienić się potrawami z sąsiadem – to świetna okazja, aby poznać nowe smaki bez konieczności kupowania dużych porcji, których później nie będziemy w stanie przejeść.

Wielkanoc to dobry moment, aby poeksperymentować w kuchni. Polecamy wypróbować przepisy na wegańską babkę cytrynową, bezglutenowy mazurek z migdałami czy pasztet z czerwonej soczewicy, marchewki i orzechów włoskich. Do sałatki jarzynowej można dodać sojonez, a żurek zabielić śmietanką roślinną.

Święta wielkanocne to czas zadumy i refleksji, który powinien służyć pogłębianiu bliskości z najważniejszymi osobami w naszym życiu. Zadbajmy o to, aby przygotowania nie przysłoniły nam tego, co najważniejsze. Radujmy się wspólnie! W zgodzie z naturą.

MP, Dom-Eko