Eko zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu

10.09.2021

Wakacje już się skończyły, na szczęście lato trwa nadal. Wykorzystajmy ostatnie ciepłe dni na aktywności na świeżym powietrzu, do których możemy zaangażować najmłodszych. Wiele gier nie wymaga ani specjalnego sprzętu, ani wiele miejsca, a będą świetną rozrywką dla całej rodziny.

Gra w gumę

W latach 90tych była to jedna z popularniejszych zabaw, zwłaszcza wśród dziewczynek. Przeznaczona jest dla minimum trzech osób. Wystarczy nam guma o długości około 3-4 metrów oraz odrobina wolnej przestrzeni. Zasady gry są dość proste, a w Internecie bez problemu znajdziemy filmiki instruktażowe. Dzięki różnym stopniom trudności zabawa odpowiednia jest i dla młodszych, i dla nieco starszych dzieci.

Gra w kapsle

Vintage jest w modzie. To kolejna propozycja z lat 90tych. Dawniej niemal na każdym podwórku można było spotkać dzieci bawiące się kapslami. Zastępowały one pionki oraz piłkę do gry. Istnieje wiele odmian gry w kapsle, a zasady możemy wymyślać też sami. Wyścigowy tor samochodowy? Proszę bardzo! Wystarczy odrobina wyobraźni i kolorowa kreda do malowania na chodniku albo patyk do rysowania po piasku, i już jesteśmy w wyobraźni na torze Formuły 1.

Gra w klasy

Wspaniała zabawa, która ćwiczy równowagę, celność i refleks u dzieci. Potrzebujemy jedynie kawałek kredy, nieco wolnej przestrzeni na betonie i niewielki kamyk. Rysujemy planszę, składającą się z 8 lub 10 pól, o takiej wielkości, aby zmieściła się na nich stopa. Gra polega na rzucaniu kamienia na kolejne pola i przeskakiwaniu przez wszystkie pozostałe obszary na jednej nodze. W międzyczasie należy schylić się i podnieść kamień, a wszystkie te czynności wykonujemy bez stąpania na narysowane linie.

Podchody

Ta prosta gra terenowa spodoba się nie tylko najmłodszym, ale również dorosłym. Przeznaczona jest dla minimum 4 osób, a im więcej uczestników, tym zabawa ciekawsza. Najlepszym miejscem na podchody jest las, ale można je przeprowadzić również w mieście. Przydadzą nam się kamienie i patyki albo kreda (do rysowania strzałek) oraz karteczki, długopis i sznurek (do zostawiania wiadomości). Gracze dzielą się na drużyny, przy czym jedna ma za zadanie uciekać i zostawiać po drodze wskazówki gdzie iść, a kolejne muszą odnaleźć pierwszą na podstawie napotkanych podpowiedzi.

Ciuciubabka

Do tej zabawy będzie nam potrzebna jedynie chustka lub szalik i wydzielony obszar o równym podłożu. Gra jest przeznaczona dla minimum 3 osób, a im więcej zaangażowanych uczestników, tym bardziej ekscytująca zabawa. Ciuciubabka ma zawiązane oczy i musi złapać któregoś z pozostałych graczy. Kiedy to się uda, role zostają odwrócone i kolejna osoba próbuje schwytać pozostałych.

Szukanie czterolistnej koniczyny

Znalezienie czterolistnej koniczyny zwiastuje szczęście, nic więc dziwnego, że większość dzieci chętnie angażuje się w jej poszukiwanie. Podczas spaceru po parku lub łące możemy zorganizować zawody, a nagrodą dla zwycięzcy (i nagrodą pocieszenia dla pozostałych) mogą być wspólne pyszne lody naturalne z pobliskiej manufaktury.

Ekologiczne gry nie wymagają zakupu drogiego sprzętu, a stanowią wspaniałą alternatywę dla planszówek czy gier komputerowych. Warto pokazać dzieciom zabawy z naszej młodości, aby kultywować ich tradycję.

MP, Dom-Eko