Jak ekologicznie wyremontować mieszkanie?

19.03.2021

Wiosna sprzyja zmianom. Budząca się do życia przyroda wokół sprawia, że mamy więcej energii oraz chęci do działania, a tym samym sprzyja podejmowaniu decyzji o remoncie. Planując odświeżenie mieszkania warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby było bardziej eko.

Przygotuj plan działania

Wiosenne dni sprawiają, że można dłużej pracować przy naturalnym świetle, a dzięki dodatnim temperaturom nie trzeba dogrzewać mieszkania w celu dosuszenia pomieszczeń, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Plan działania, uwzględniający poszczególne etapy remontu, pozwala skrócić okres wykonywanych prac i obniżyć koszty wykonawstwa. Harmonogram robót warto przygotować we współpracy z fachowcem, który będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie renowacji naszego M. Nie bójmy się proponować własnych eko rozwiązań podczas planowania prac remontowych.

Odśwież, zamiast wyrzucać

Zanim zdecydujemy o wymianie danej rzeczy na nową, upewnijmy się, czy nie warto jej odświeżyć. Drewnianą podłogę wystarczy dokładnie oczyścić, zarysowania usunąć za pomocą szlifierki, a następnie pokryć powierzchnię naturalnym woskiem lub eko lakierem, aby zyskała drugie życie. W zależności od tego, czy chcemy zachować dotychczasowy odcień czy jednak go zmienić, możemy wybrać lakier bezbarwny lub o lekkim odcieniu bejcy. Zamiast wyrzucać stare szafki, odmalujmy je ekologiczną farbą, montując przy okazji nowe uchwyty i blat. Zbędne elementy wyposażenia wnętrz możemy odsprzedać na serwisach ogłoszeniowych, albo oddać w dobre ręce, podarowując im drugie życie.

Wykorzystuj ekologiczne materiały

Zanim zaczniemy remontować nasze mieszkanie, warto zagłębić się w temat wciąż zbyt rzadko wykorzystywanych ekologicznych materiałów wykończeniowych. Kluczem tutaj są słowa: natura i trwałość. Coraz bardziej popularne stają się farby z naturalnymi barwnikami, czy tapety wykonane z materiałów, takich jak celuloza lub bawełna. Decydując się na płytki wybierajmy ceramiczne lub terakotę, na ściany szukajmy starych cegieł z recyklingu, a na sufity belek z drewna rozbiórkowego. Do zabezpieczenia ścian wykorzystajmy tynki gliniane, a do podłóg olej lniany.

Wybieraj produkty świadomie

Chcąc zadbać o naszą planetę, warto czytać składy produktów. Szukajmy na opakowaniach ekologicznych znaków jakości, które dowodzą, że producent troszczy się o środowisko. Certyfikat „W Trosce o Naturę” przyznawany jest firmom, które dążą do minimalizacji zanieczyszczeń środowiska naturalnego (np. płytki Paradyż), a europejski znak ECOLABEL gwarantuje, że produkt nie zawiera metali ciężkich, jest bezpieczny dla naszego zdrowia, a jego odpady można zutylizować (np. farby Śnieżka, Tikkurilla). W miarę możliwości wspierajmy także lokalnych producentów (np. ręcznie kute żyrandole z żelaza, lampy solne) albo tych, którzy część dochodu ze sprzedaży przeznaczają na posadzenie nowych drzew.

Zmień wystrój na eko

Zwieńczeniem remontu jest zazwyczaj zmiana wystroju wnętrz naszego mieszkania. W pierwszej kolejności warto poddać nasze meble renowacji, np. wymienić obicia krzeseł, foteli i kanap. Coraz bardziej popularny staje się upcykling. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią w wolnym czasie majsterkować. Odnowione drewniane drzwi mogą posłużyć nam jako wezgłowie łóżka, a szuflady ze starej komody mogą stać się wiszącymi półkami na książki, czy donicami na kwiaty.

Decydując się na remont mieszkania poszukujmy ekologicznych rozwiązań, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych przez nas śmieci, przyczynimy się do gospodarki cyrkularnej, a tym samym - kosztem naszego zaangażowania w projekt - wywrzemy pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

MP, Dom-Eko