Jak kupić eko mieszkanie?

07.06.2021

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwracamy na jakość naszego życia, a tym samym wszystkiego, co nas otacza. Chcemy żyć w otoczeniu, które sprzyja dobremu samopoczuciu, komfortowi psychicznemu, gdzie otacza nas natura, możemy odnaleźć spokój, ale jednocześnie mieszkać w okolicy, która pozwoli nam na szybkie dotarcie do najważniejszych punktów w mieście. Coraz częściej poszukujemy nieruchomości, które zlokalizowane są blisko natury, poza tym wykonane są z najwyższej jakości naturalnych materiałów, co gwarantuje wyższy standard życia i komfort.

Energooszczędne okna

Przed zakupem mieszkania warto przenalizować szczegółowo standard wykonania budynku. Jednym z istotnych aspektów są okna. Jeśli będą to duże przeszklenia – od podłogi do sufitu – to możemy mieć pewność, że wpuszczą one do pomieszczeń dużo naturalnego światła. Ponadto jeśli będą one energooszczędne i drewniane, zapewnią nam komfort termiczny i akustyczny, a także pozwolą oszczędzać energię, obniżając a tym samym rachunki za eksploatację. Dużą rolę odgrywa także współczynnik przenikania ciepła, który określa izolacyjność przegród – im jest on mniejszy, tym lepiej.

Ekologiczny dach

Chcąc zapewnić sobie zdrowe środowisko życia, warto zwrócić uwagę na materiały, z których wykonany został dach budynku. Najlepiej, jeśli byłoby to naturalne tworzywo, które zagwarantuje paroprzepuszczalność przegrody. Materiałami otwartymi dyfuzyjnie są na przykład płyty stworzone z włókien lignocelulozowych, które mogą oddawać na zewnątrz nadmiar wilgoci. Dzięki temu pomieszczenia jest łatwiej ogrzać, są one suche, a przede wszystkim nie rozwijają się w nich grzyby i bakterie, które mogą być przyczyną licznych chorób.

Zielony łańcuch dostaw

Ze względów ekologicznych, duże znaczenie ma optymalizacja zużycia materiałów budowlanych w trakcie budowy, a także skrócenie łańcucha dostaw poprzez współpracę z lokalnymi dostawcami, czy też podwykonawcami. Zielony łańcuch dostaw jest przyjazny dla otoczenia i powinien on powodować jak najmniej szkód w naturalnym środowisku, prowadzić do możliwe najmniejszego zużycia wody i energii, a także nie przyczyniać się do zwiększenia ilości odpadów na świecie.

Stacje ładowania aut elektrycznych

Pojazdy elektryczne stają się coraz popularniejsze w naszym kraju, a w przyszłości najpewniej zdominują rynek motoryzacyjny. Pojawiła się więc konieczność stopniowego dostosowywania przestrzeni publicznej również do tego typu pojazdów. Nabywając nieruchomość warto zwrócić uwagę na dostępność ładowarek do aut elektrycznych na osiedlu lub w jego pobliżu. Możliwość ładowania swojego samochodu w nocy lub w trakcie pracy jest dużym komfortem, a także zaoszczędza to nasz czas.

Bliskość terenów zielonych

Większość z nas ceni sobie obcowanie w bliskości natury i zieleni. Przy wyborze nieruchomości warto zwrócić uwagę na najbliższe otoczenie oraz zagospodarowanie terenu przy nieruchomości. Coraz większą popularnością cieszą się zielone ściany na osiedlach, żywopłoty, rośliny okrywowe, ale także zielone dachy. Dzięki nim możliwe jest gromadzenie wody deszczowej, obniżanie temperatury otoczenia, regulacja temperatury w budynku, czy też oczyszczanie powietrza.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości, bez wątpienia należy przeanalizować wiele różnych zmiennych. Warto pamiętać o tym, że każdy nasz wybór ekologicznego i zdrowego środowiska życia ma duży wpływ na dobro nasze i naszej planety.

SK, Dom-Eko