Jak udekorować dom na jesień?

04.10.2021

Natura o każdej porze roku obdarza nas darami, które można wykorzystać do dekoracji domów i mieszkań. Jesień to wyjątkowy pod względem kolorystyki, wielu ciepłych i złotych barw czas. Październik to okres, gdy dni stają się coraz krótsze, a pogoda za oknem nie zawsze sprzyja, więc pojawia się okazja na spędzanie wolnego czasu w domu. Teraz właśnie warto oddać się czytaniu książek, oglądaniu dobrych filmów, czy też tworzeniu dekoracji z tego, co daje nam natura.

Temat jesiennych ozdób warto rozpocząć od rodzinnego spaceru, aby znaleźć skarby do aranżacji. Brązy, czerwienie i żółcie to kolory polskiej złotej jesieni. Zbierzmy wspólnie kolorowe liście, kasztany, żołędzie, jarzębinę i szyszki oraz zaplanujmy, w jaki sposób wykorzystać je w naszych domach. Dobrą bazą do tworzenia stroików są szklane naczynia, takie jak misy lub wazony, w których możemy poukładać wszelkie skarby jesieni, zgodnie z naszymi preferencjami. Do jesiennego stroika można wykorzystać też paterę, zwykły talerz lub podstawkę pod doniczkę. Świetnym tłem dla jesiennych dekoracji może być kawałek tkaniny w kolorze rdzawej czerwieni, na którym postawimy świecę, wokół której ułożymy ozdoby, tworząc tym samym prosty i elegancki stroik.

Jesień nieodłącznie kojarzy się z zapachami, którymi można otulić dom, dodając mu ciepła. Dekoracje wykonane z suszonych pomarańczy, gałązek lawendy, cynamonu, czy też jabłek, poza tym, że pięknie wyglądają, roztaczają w domu niezwykłą woń. Pozwalają się wyciszyć i wejść jeszcze bardziej w jesienny klimat. Nieodłącznym elementem dekoracji powinno być odpowiednio dobrane światło w postaci świeczek czy też lampek typu cotton balls. Warto wybierać świece z naturalnego wosku pszczelego czy soi.  Będą przepięknie wyglądać w szklanych, metalowych lub ceramicznych pojemnikach. Ich nastrojowy blask rozjaśni niejeden chłodny wieczór, a zapach pomoże stworzyć wyjątkowy nastrój.

Z zebranych liści, jarzębiny, czy szyszek można wykonać okazały jesienny wieniec - efektowną ozdobę drzwi wejściowych. Za podstawę mogą posłużyć skręcone i związane w okrąg gałązki krzewów lub wiklina. W projektowaniu kompozycji ogranicza nas tylko wyobraźnia i dostępność materiałów. Przed domem świetnie wyglądają też wrzosy, których różnorodność odcieni – od delikatnych fioletów i różów, przez biele po intensywne czerwienie, daje możliwość tworzenia wyjątkowo kolorowych kompozycji. Doskonale prezentują się w minimalistycznych doniczkach, drewnianych skrzynkach czy plecionych koszach.

Wejście do domu przyozdobić można także latarenką oraz dyniami, postanowionymi w rogu (najlepiej sprawdzą się tu ozdobne gatunki: „Mandarin”, „Autumn Wings”, czy też odmiana „Sweet Dumpling” w ciemnozielone pasy). Jeśli chcemy rozbudować kompozycję nieco bardziej,  wykorzystajmy snop siana, na którym można ustawić kosz z kompozycją z liści i suszu. Wszystkie zewnętrzne dekoracje powinny być odpowiednio zabezpieczone przed niską temperaturą oraz solidnie przytwierdzone, aby nie uległy zniszczeniu przez porywisty wiatr.

Jesienne kwiaty są wyraziste i bujne w swojej formie. Wystarczy kilka gałązek w prostym wazonie, żeby rozjaśnić wnętrze kuchni lub salonu. W październiku i listopadzie królują chryzantemy, ale kwitną również astry, aksamitki, begonie, jeżówki i dalie. W wazonach niezwykle okazale prezentują się gałązki miechunki z charakterystycznymi pomarańczowymi lampionikami. W naszym mieszkaniu zrobi się jeszcze przytulniej, jeśli wybierzemy doniczki z ceramiki, gliny lub terakoty.

Jesień daje nam niezliczone możliwości odkrywania i eksperymentowania. Jest to okres, kiedy więcej czasu spędzamy w domu, dzięki czemu możemy rozwijać nowe pasje i zainteresowania – bez wątpienia tworzenie własnych dekoracji wnętrz z darów natury, może być jedną z nich.

SK, Dom-Eko