Jak wejść eko w rok szkolny?

03.09.2021

Każdy rok szkolny to nowe wyzwania, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Uczniowie, którzy przez wiele miesięcy edukowali się w swoich domach, mają wreszcie możliwość, aby powrócić do szkolnych ławek oraz swoich rówieśników. Koniec wakacji to okres, w którym niewątpliwie należy pomyśleć o przygotowaniu wyprawki szkolnej dla swojego dziecka. Dobre przygotowanie wyposażenia może być świetnym sposobem na wzbudzenie entuzjazmu u ucznia, a odpowiedni jej dobór może uchronić naszą planetę i pomóc rozpocząć rok szkolny ekologicznie.

Wykorzystaj ponownie to, co już masz

Początek roku szkolnego to dobry czas, aby wymienić wyprawkę na nową, uzupełnić brakujący asortyment lub ten, który uprzednio został uszkodzony. Nie warto kupować nowych artykułów dla zasady i tylko dlatego, że robiło się tak przed każdym nowym rokiem szkolnym. Jeśli wyposażenie z poprzedniego roku jest ciągle w dobrym stanie to warto używać go dalej. Niezbędne będzie przygotowanie listy potrzebnych artykułów, po uprzedniej weryfikacji tego, co posiadamy już w domu. Nabywając nowe przyrządy powinno się zwrócić uwagę na to, aby można było je wykorzystać wielokrotnie, kupując na przykład długopisy z wymiennymi wkładami lub ołówki z możliwością uzupełnienia rysików.

Zwracaj uwagę na oznaczenia produktów

Kompletując wyprawkę warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość i cenę produktów, ale także oznaczenia, które się na nich znajdują. Standardowy trójkąt z zapętlających się strzałek to oznaczenie informujące o tym, że produkt powstał z surowców wtórnych. Nieco mniej znanym, ale równie istotnym oznaczeniem jest certyfikat Recycology. Produkty z zielonym napisem i symbolem liścia są wykonane w minimum 50% z materiałów przetworzonych. Kolejny certyfikat, na który warto zwrócić uwagę to FSC, czyli Forest Stewardship Council. Nadaje się go wyrobom z drewna i papieru. Gwarantuje on, że zarówno produkt, jak i etapy jego produkcji, są przyjazne środowisku.

Kup podręczniki z drugiej ręki

Warto popytać wśród rodziny czy też znajomych, którzy mają starsze dzieci, o podręczniki z poprzednich lat. Być może wyrażą chęć sprzedaży lub oddania niepotrzebnych książek, co będzie nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne. Podobnie działa to w drugą stronę – również możesz sprzedać podręczniki z ubiegłego roku szkolnego, które Twojemu dziecku się już nie przydadzą. Kupując książki, które były już używane wcześniej, a jednocześnie sprzedając te, które nie będą nam już potrzebne, oszczędzamy kilogramy papieru oraz zasoby takie jak woda, czy też energia, która jest niezbędna do ich wytworzenia.

Pakuj śniadania w opakowania wielorazowego użytku

Szykowanie posiłków dla dzieci i pakowanie ich bez plastikowych opakowań to wspaniały i zdrowy nawyk. Zamiast tego możesz użyć wielorazowych owijek na przekąski lub lunchboxów. Owijki na kanapki wykonane są najczęściej z bawełny, mają nietoksyczną powierzchnię, szybko schną, łatwo je wyczyścić, a ponadto zapobiegają przenikaniu zapachów. Podobnymi cechami charakteryzują się lunchboxy, do których można dołożyć sztućce wielorazowego użytku i zapakować obiad. Niezależnie od naszych potrzeb, każdy może znaleźć idealny dla siebie lunchbox – mały, duży, wysoki, okrągły, taki, który utrzyma ciepło przez parę godzin lub będzie miał kilka przegródek.

Używaj wielorazowych butelek

Obecnie każda ze szkół ma obowiązek zapewnić uczniom dostęp do wody pitnej. Dzięki temu rozporządzeniu dzieci mogą korzystać z wody bez przeszkód oraz dodatkowych opłat, zamiast kupować ją w plastikowych butelkach. Idealne do korzystania z tych zasobów będą butelki wielorazowego użytku. Inną opcją jest także filtrowanie wody kranowej przez butelkę z odpowiednim filtrem z naturalnego węgla aktywnego, która pozwala cieszyć się wodą pitną w każdym miejscu.

Zbieraj makulaturę

Większość szkół, minimum raz w roku, przeprowadza akcję zbierania makulatury. Warto wtedy przynieść stare, niepotrzebne zeszyty, notesy czy też gazety. Jest to doskonała okazja do pozbycia się niepotrzebnych i zalegających w naszych domach przedmiotów. Te następnie trafią do ponownego przetworzenia lub zostaną wykorzystane jako surowiec do produkcji nowego papieru. Bywa też i tak, że szkoły organizują nagrody dla najbardziej zaangażowanych klas w postaci dofinansowania do wycieczek szkolnych lub wypadów do kina, co zachęca jeszcze bardziej do wzięcia udziału w tej inicjatywie.

Warto zwrócić uwagę na to, co zabierają do szkoły nasze dzieci i w jaki sposób przygotowana jest ich wyprawka. Istotnym jest przeanalizowanie tego, co możemy zrobić, by choć trochę polepszyć stan naszej planety. Tych kilka wskazówek może dobrze przygotować dziecko na nadchodzący rok szkolny, nie rujnując tym samym środowiska.

SK, Dom-Eko