Ostrów Tumski i okolice dla miłośników przyrody

14.04.2021

Wiosna sprzyja aktywności fizycznej. Poznań wiosną oferuje wiele pięknych miejsc, w których można zażywać ruchu w otoczeniu zieleni. Jednym z nich jest Ostrów Tumski, wyjątkowa wyspa rzeczna, położona w centrum miasta, między Wartą i Cybiną. Tutaj znajdą coś dla siebie zarówno amatorzy sportów, jak i miłośnicy przyrody.

Wartostrada, czyli ciąg pieszo-rowerowy

Utwardzony odcinek drogi wzdłuż koryta Warty o docelowej długości 10 km przebiegać będzie od Mostu Przemysła I do Mostu Lecha. Na ten moment gotowa jest już większość trasy, a nowe odcinki stale oddawane są do użytku. Powstały ciąg zachęca do takich aktywności jak spacery, nordic walking, jogging, jazda na rowerze lub rolkach, a wszystko to na zewnątrz, w pięknym otoczeniu zieleni. Ławki ustawione przy trasie pozwalają chwilę odpocząć i złapać oddech, a siłownia na powietrzu, przy ciągle zamkniętych klubach fitness, pomaga utrzymać formę.

Poznański Rejon Wspinaczkowy

Amatorzy sportów ekstremalnych mają do dyspozycji dwie ścianki oraz stanowisko do slackline (sport polegający na chodzeniu i wykonywaniu trików na zawieszonej nad ziemią taśmie), zlokalizowane nieopodal ulicy Hlonda. Dostęp do atrakcji jest bezpłatny.

Winnice Poznania

W ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku miasto wyraziło zgodę na obsadzenie nadwarciańskich brzegów w okolicy Ostrowa Tumskiego wieloma odmianami winorośli. Ideą projektu było założenie ogrodu stworzonego przez mieszkańców i dla mieszkańców, którego efekty będą ogólnodostępne. Miłośników przyrody zachęcamy do spacerów w okolicy w poszukiwaniu winorośli.

Roślinność na Ostrowie Tumskim

Okolice Katedry i pomnika Jana Pawła II przyciągają regularnie miłośników kwiatów. Wielokolorowe dywany z irysów, petunii czy bratków każdego roku zwabiają wielu spacerowiczów. Z kolei idąc w stronę rzeki Warty roślinność staje się bardziej dzika i nieokiełznana. Inna perspektywa pozostawia szerokie pole do popisu dla pasjonatów fotografii.

Dolina rzeki Warty

Nadwarciańskie nabrzeże to tereny szczególnie uwielbiane przez spacerowiczów. Pasy zieleni przyciągają latem tłumy biwakowiczów, którzy chętnie spędzają czas pod gołym niebem przy koszach piknikowych. W popularnym centrum kultury i sztuki KontenerART można nie tylko napić się kawy w hamaku słuchając koncertów na żywo, ale także spotkać się z twórcami sztuki, czy wziąć czynny udział w warsztatach z recyklingu mebli.

Kajakiem po Warcie

Amatorzy sportów wodnych przyciąga przystań jachtowa w Starym Porcie, znajdująca się w okolicy ulicy Estkowskiego. W sezonie można przepłynąć się tramwajem wodnym po Warcie. Z dachu Starego Portu rozpościera się piękny widok na Ostrów Tumski oraz Katedrę.

Mieszkanie w centrum miasta Poznania oraz obecna sytuacja epidemiczna nie musi oznaczać rezygnacji z uprawiania sportu oraz obcowania z naturą. Ostrów Tumski i jego okolice są tego doskonałym przykładem.

MP, Dom-Eko