Spacer śladami historii po Ostrowie Tumskim

23.04.2021

Miasto Poznań zaprasza mieszkańców i przyjezdnych na spacery na łonie natury, po popularnych lokalizacjach, jak i mniej znanych zakątkach. Anegdotą krążąca po mieście o najlepszym lekarstwie jest „7P”- powolne poranne piesze przechadzki po poznańskich parkach. Stolica Wielkopolski zaprasza także na spacery śladami historii. Poznań zachwyca zabytkami na każdym kroku. Jednym z rejonów bogatych w pamiątki z przeszłości jest Ostrów Tumski- serce miasta, jedyna rzeczna wyspa, oddalona 15 minut spacerem od Starego Rynku.

Z historią w tle - okolice Katedry

Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, zwana popularnie katedrą, jest jedną z najstarszych świątyń w Polsce.  Niektórzy mówią o niej, że jest matką wszystkich katedr. Wielokrotnie przebudowywana, stanowi zlepek kilku stylów architektonicznych: gotyckiego, klasycznego i barokowego. Główny korpus świątyni otoczony jest wieńcem 12 naw bocznych, z których najcenniejszą jest Złota Kaplica. Miłośników historii zachwycą również znajdujące się w sąsiedztwie katedry: Pałac Arcybiskupi, Kościół Najświętszej Marii Panny wzniesiony w XV w. czy Psałteria z XVI w.  

Interaktywne zwiedzanie

Kompletną historię Ostrowa Tumskiego przybliża otwarte w 2014 roku Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (tzw. ICHOT). W obiekcie znajdują się sale ekspozycyjne przybliżające historię początków państwa polskiego. Na tyłach Katedry znajduje się Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, w którym obejrzeć można fragmenty fortyfikacji Grodu Mieszka I. Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia obu obiektów znajdziemy na stronach internetowych: https://bramapoznania.pl oraz https://www.rezerwat.muzarp.poznan.pl

Z miłości do …

Most Biskupa Jordana, kładka pieszo-rowerową na rzece Cybinie, jest miejscem, w którym zakochani, wzorem innych europejskich miast, przypinają kłódki, jako wyraz miłości. Można zakochać się także w samym moście, szczególnie w nocy, kiedy jego oświetlona konstrukcja wygląda naprawdę bajecznie. Zielone brzegi Cybiny to zaciszne miejsca, gdzie warto w ciągu dnia rozłożyć matę i w otoczeniu przyrody poćwiczyć relaksującą jogę.

Lody na Chwaliszewie

Niezależnie od tego, z której strony zaczniemy spacer- od Śródki czy od Chwaliszewa- warto w czasie letnich miesięcy zajrzeć do wytwórni lodów naturalnych. Dla nas to punkt obowiązkowy podczas spacerów w tych okolicach. W sąsiedztwie znajduje się też kilka uroczych knajpek, w których można zaopatrzyć się w zdrowe przekąski lub lunch na wynos.

Na stosunkowo niewielkim terenie otoczonego zielenią Ostrowa Tumskiego, znajduje się wiele wiekowych atrakcji. Zadziwiające jest to, że wszędzie można dotrzeć pieszo. Jednak gdyby chcieć je zwiedzić wszystkie, nie wystarczyłby jeden dzień. Może więc spędzić cały weekend spacerując śladami historii i połączyć zwiedzanie wyspy z niespiesznym spacerem na Stary Rynek? Wówczas „poranne piesze przechadzki” nabrałyby zupełnie nowego znaczenia.

KŻB, Dom-Eko