Urządzenia Smart Home, które sprawdzą się w małym mieszkaniu

16.11.2021

Urządzenia Smart Home, które sprawdzą się w małym mieszkaniu

Życie w ciągłym biegu sprawia, że mamy coraz mniej czasu wolnego. Urządzenia Smart Home są rozwiązaniem - wyręczą nas w wielu czynnościach, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na rzeczach ważnych. Inteligentne rozwiązania do mieszkania zyskują na popularności i są na wyciągnięcie ręki każdego z nas. Warto rozważyć ich wdrożenie, ponieważ dzięki nim nie tylko oszczędzamy czas, ale też dbamy o ekologię - zużywając mniej energii chronimy przyrodę oraz bogactwa naturalne.

Zdalne otwieranie drzwi

Zamek do drzwi, który możemy otworzyć zdalnie przy pomocy smartfona bywa pomocny, szczególnie jeśli często zdarza nam się podróżować. Umożliwia nadanie dostępu do naszego mieszkania wybranym osobom i zamknięcie drzwi wejściowych, kiedy nie jesteśmy pewni, czy o tym pamiętaliśmy. Ponadto system ten oferuje wysyłanie powiadomień, kiedy któryś z domowników wróci do domu lub kiedy wykryje podejrzane drgania i wibracje w obrębie drzwi.

Inteligentne oświetlenie

Montaż systemu inteligentnego oświetlenia ogranicza się do wymiany lamp oraz żarówek na takie, którymi można sterować przy pomocy smartfona. Tego typu rozwiązania sprawdzą się w małym mieszkaniu, ponieważ nie zajmują dużo miejsca. Z ich pomocą możemy z łatwością ustawić jasność, a nawet kolor oświetlenia. Poza tym włączymy i wyłączymy światło o dowolnej porze, co stworzy pozory obecności w domu i zwiększy tym samym bezpieczeństwo podczas naszego wyjazdu.

Zdalne utrzymywanie czystości

O porządek w mieszkaniu możemy zadbać bez wychodzenia z łóżka. Wystarczy włączyć robota sprzątającego, który odkurzy i zerze na mokro podłogi, a po skończonej pracy sam wróci na swoje miejsce i opróżni worek. O eliminację nieprzyjemnych zapachów, zanieczyszczeń powietrza, smogu, pyłów, sierści zwierząt domowych oraz wirusów i bakterii zadba z kolei oczyszczacz powietrza, który aktywuje się o określonej porze lub kiedy pojawi się taka potrzeba.

Inteligentne gniazdka

Instalacja inteligentnych gniazdek jest niezwykle prosta – wystarczy wpiąć je do gniazdek tradycyjnych. Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Zyskujemy dzięki temu możliwość zapalania i gaszenia lamp, wyłączenia nieużywanych urządzeń, a nawet kontroli zużycia prądu przez poszczególne sprzęty AGD, za pośrednictwem telefonu.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Systemy sterowania instalacjami grzewczymi umożliwiają zdalne uruchomienie ogrzewania o dowolnej porze, np. wtedy, gdy jesteśmy jeszcze w drodze do domu. Zamontowane czujniki mogą automatycznie skręcić kaloryfery, kiedy otwieramy okna. Te z kolei również mogą być sterowane zdalnie, a nawet same się zamykać, gdy zacznie padać deszcz. Zdalne sterowanie ogrzewaniem ma jeszcze jedną zaletę - w przypadku ewentualnej awarii otrzymujemy diagnostykę problemu wprost na nasz smartfon.

Inteligentne urządzenia użytku codziennego

Większość urządzeń użytku codziennego oferuje szereg funkcji, które ułatwiają życie. Pralkę oraz zmywarkę można ustawić, aby włączała się o określonej godzinie (np. w nocy), podobnie jak ekspres, który może przywitać nas aromatyczną kawą o poranku, lub piekarnik, który przywita nas gorącym posiłkiem po powrocie z pracy. Inteligentna lodówka da nam znać, które produkty wkrótce się przeterminują, a ekran LCD umożliwi szybki podgląd środka, bez konieczności otwierania urządzenia. Dzięki połączeniu z Internetem mamy możliwość wyświetlenia na drzwiach lodówki przepisu na obiad, z kolei aplikacja z listą zakupów szybko przypomni nam, jakie produkty powinniśmy dokupić.

Korzyści wynikających z wdrożenia urządzeń typu Smart Home jest wiele. Oprócz większego komfortu życia, bezpieczeństwa i zyskania dodatkowego czasu, oszczędzamy na rachunkach za energię elektryczną i dbamy o ekologię. Warto rozważyć zakup inteligentnych systemów do mieszkania, szczególnie że producenci coraz chętniej oferują rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb i na każdą kieszeń.

MP, Dom-Eko