Rośliny we współczesnych wnętrzach

07.05.2021

Kiedy zapraszamy rośliny do naszych domów czy mieszkań, zmieniamy estetykę przestrzeni. Czy to jedyna zaleta posiadania zieleni w domu? Sklepy ogrodnicze oferują szeroki asortyment roślin, które możemy uprawiać w naszych wnętrzach. Dlaczego więc nie podejść do zakupu bardziej świadomie, kierując się nie tylko wyglądem, ale i wpływem na jakość powietrza oraz panującymi eko trendami?

Czysty klimat

Nie od dziś wiadomo, że otaczanie się zielenią wpływa na nas kojąco i relaksacyjnie. Drzewa filtrują powietrze oczyszczając je z toksyn. Czy można mieć taki naturalny filtr w swoim domu czy mieszkaniu? Odpowiedź brzmi: tak! Do roślin posiadających takie właściwości zaliczamy m.in. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum), bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz paprotkę (Nephrolepis exaltata). Rośliny nie tylko będą ozdobą naszych wnętrz, ale również korzystnie wpłyną na jakość powietrza, którym oddychamy.

Kawałek lasu w domu

Ciekawym rozwiązaniem na zieleń w domu jest tzw. las w słoiku. Ta nietuzinkowa ozdoba to nic innego jak miniaturowy ekosystem zamknięty w szklanym pojemniku w kształcie kuli, czy słoja. Żywą dekorację możemy kupić gotową albo wykonać ją sami. Nie jest to skomplikowane - wiele sklepów oferuje gotowe zestawy komponentów potrzebnych do stworzenia tej wyjątkowej ekologicznej ozdoby. Jest to idealna opcja dla tych, którzy nie mają czasu na zbytnie dbanie, czy podlewanie roślin. W zamkniętym słoju panuje cały czas mikroklimat - wilgoć i woda są w zamkniętym obiegu, więc nie ma potrzeby jej częstego uzupełniania.

Żywe obrazy

Jeśli nie mamy zbytnio wolnej przestrzeni i miejsca, aby postawić doniczki, zieleń możemy zawiesić na ścianie. Żywe obrazy są hitem ostatnich miesięcy. Wykonane z mchu poduszkowego lub sukulentów tworzą oryginalną i nowatorską ozdobę nowoczesnego wnętrza. Wielbicielom nietuzinkowych rozwiązań spodoba się pomysł posadzenia roślin w szklanych kulach i zawieszenia ich pod sufitem.

Zapraszamy do kuchni

Kochasz gotować? Zaproś do swojej kuchni ulubione zioła w doniczkach. Zioła to wspaniała ozdoba kuchni i dekoracja tworzonych w niej potraw. To także piękne zapachy unoszące się wokół. Nie ma to jak herbata miętowa zaparzona ze świeżych listków lub aromatyczna bazylia na domowej pizzy. Z szerokiego wachlarza ziół każdy może wybrać to, co lubi: tymianek, majeranek, oregano, kolendrę czy choćby pietruszkę.

Z nutą egzotyki

Miłośnikom egzotycznych klimatów polecamy uprawę cytryn, mandarynek, figowca, awokado, czy ananasa. Ten ostatni możemy wyhodować sami z odciętego pióropusza owocu. W Internecie znajdziemy mnóstwo tutoriali pokazujących, jak krok po kroku wyhodować własny owoc. Nie jest to skomplikowane - nam się udało. Podobnie jest z wyhodowaniem awokado z pestki. Najważniejsze przy uprawie ciepłolubnej rośliny jest znalezienie dla niej miejsca na południowym parapecie. Wówczas nawet w okresie zimowym będzie miała  zapewnioną możliwie największą ilość ciepła i promieni słonecznych.

Rośliny przyjazne zwierzętom

Jeśli posiadasz w domu zwierzęta, postaraj się unikać niektórych gatunków roślin. Pupile - a zwłaszcza koty – lubią podgryzać zielone listki. Nie kupujmy więc draceny, azalii, kliwii, czy skrzydłokwiatu. Dobrym wyborem będzie trzykrotka, pilea, bambus pospolity czy jęczmień- koci przysmak.

Zieleń we wnętrzu to czysty kontakt z naturą. Cieszy oczy i koi duszę. Uprawa roślin ma właściwości relaksujące. Zaprośmy świat roślin do naszego świata. Najlepiej do wszystkich pomieszczeń.

KŻB, Dom-Eko