Blog

Eko Wielkanoc w 4 krokach

26.03.2021

Przed nami jedno z ważniejszych Świąt dla Polaków, Wielkanoc. Jak co roku w większości domów rozpoczynają się przygotowania do uroczystego śniadania w gronie najbliższych. A może by tak przeżyć ten wyjątkowy czas w zgodzie z naturą?

Świąteczne porządki

Pierwszym krokiem przygotowań do Wielkanocy są porządki. Aby nie były one źródłem stresu i nie przysłoniły nam całej radości ze Świąt, rozłóżmy je na kilka dni. Zróbmy wspólnie z rodziną porządki w szafach i na półkach. Słoneczną aurę wykorzystajmy na umycie okien i wypranie firan oraz obrusów. Użyjmy do tego ekologicznych środków, jakie mamy w kuchni – octu i sody oczyszczonej. Umycie podłóg i ścieranie kurzu zostawmy sobie na sam koniec – wystarczy do tego zwykła woda i sok z cytryn.

Własnoręcznie wykonane ozdoby

Przyozdabianie mieszkania to jedna z przyjemniejszych czynności, związanych z Wielkanocą. Zamiast kupować jajka z plastiku, palmy wielkanocne ze sztucznymi kwiatami czy poliestrowe serwety, postawmy na naturalność. Przygotujmy wywar z buraków, czerwonej kapusty, kurkumy, borówek lub łupin cebuli, aby zabarwić ugotowane jajka na wybrane pastelowe odcienie.

Do wykonania palm wielkanocnych wykorzystajmy suszone trawy, zboża i kwiaty, bazie, zielony bukszpan czy sznurek jutowy. Wspierajmy lokalne firmy produkujące tekstylia i wybierzmy serwety lniane lub szydełkowane. A może spróbujemy wydziergać je sami?

Żywe dekoracje

Rzeżucha to nie tylko miły dla oka element wiosennego wystroju wnętrz, ale także smaczny i zdrowy dodatek do kanapek czy sałatek. Jest źródłem witaminy C, A, B, PP, K, a także żelaza, magnezu, wapnia, cynku i jodu. W sprzyjających warunkach rzeżucha potrzebuje około 5-6 dni, aby wykiełkować i wyrosnąć, więc to ostatni dzwonek na jej zasianie, jeśli chcemy zdążyć przed Świętami.

Wspaniałym dodatkiem w naszych wnętrzach będą również świeże żonkile, tym bardziej, że żółty kolor jest w tym sezonie modny. Miłośnikom innej kolorystyki polecamy różowe lub białe hiacynty czy tulipany. Odpowiednio pielęgnowane kwiaty będą cieszyć oko przez najbliższe tygodnie.

Eko jedzenie

Bez względu na to, czy potrawy wielkanocne zamierzamy przyrządzać sami, czy zdecydujemy się na zakup gotowych, zwracajmy uwagę na składy produktów. Powinny być one możliwie proste. Szukajmy na etykietach oznaczeń BIO oraz EKO i stawiajmy na jakość, a nie ilość. Łatwiej będzie przygotować świąteczne dania, jeśli rozdzielimy zadania między członków rodziny. Możemy też wymienić się potrawami z sąsiadem – to świetna okazja, aby poznać nowe smaki bez konieczności kupowania dużych porcji, których później nie będziemy w stanie przejeść.

Wielkanoc to dobry moment, aby poeksperymentować w kuchni. Polecamy wypróbować przepisy na wegańską babkę cytrynową, bezglutenowy mazurek z migdałami czy pasztet z czerwonej soczewicy, marchewki i orzechów włoskich. Do sałatki jarzynowej można dodać sojonez, a żurek zabielić śmietanką roślinną.

Święta wielkanocne to czas zadumy i refleksji, który powinien służyć pogłębianiu bliskości z najważniejszymi osobami w naszym życiu. Zadbajmy o to, aby przygotowania nie przysłoniły nam tego, co najważniejsze. Radujmy się wspólnie! W zgodzie z naturą.

MP, Dom-Eko

Jak ekologicznie wyremontować mieszkanie?

19.03.2021

Wiosna sprzyja zmianom. Budząca się do życia przyroda wokół sprawia, że mamy więcej energii oraz chęci do działania, a tym samym sprzyja podejmowaniu decyzji o remoncie. Planując odświeżenie mieszkania warto zastanowić się nad tym, co zrobić, aby było bardziej eko.

Przygotuj plan działania

Wiosenne dni sprawiają, że można dłużej pracować przy naturalnym świetle, a dzięki dodatnim temperaturom nie trzeba dogrzewać mieszkania w celu dosuszenia pomieszczeń, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Plan działania, uwzględniający poszczególne etapy remontu, pozwala skrócić okres wykonywanych prac i obniżyć koszty wykonawstwa. Harmonogram robót warto przygotować we współpracy z fachowcem, który będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie renowacji naszego M. Nie bójmy się proponować własnych eko rozwiązań podczas planowania prac remontowych.

Odśwież, zamiast wyrzucać

Zanim zdecydujemy o wymianie danej rzeczy na nową, upewnijmy się, czy nie warto jej odświeżyć. Drewnianą podłogę wystarczy dokładnie oczyścić, zarysowania usunąć za pomocą szlifierki, a następnie pokryć powierzchnię naturalnym woskiem lub eko lakierem, aby zyskała drugie życie. W zależności od tego, czy chcemy zachować dotychczasowy odcień czy jednak go zmienić, możemy wybrać lakier bezbarwny lub o lekkim odcieniu bejcy. Zamiast wyrzucać stare szafki, odmalujmy je ekologiczną farbą, montując przy okazji nowe uchwyty i blat. Zbędne elementy wyposażenia wnętrz możemy odsprzedać na serwisach ogłoszeniowych, albo oddać w dobre ręce, podarowując im drugie życie.

Wykorzystuj ekologiczne materiały

Zanim zaczniemy remontować nasze mieszkanie, warto zagłębić się w temat wciąż zbyt rzadko wykorzystywanych ekologicznych materiałów wykończeniowych. Kluczem tutaj są słowa: natura i trwałość. Coraz bardziej popularne stają się farby z naturalnymi barwnikami, czy tapety wykonane z materiałów, takich jak celuloza lub bawełna. Decydując się na płytki wybierajmy ceramiczne lub terakotę, na ściany szukajmy starych cegieł z recyklingu, a na sufity belek z drewna rozbiórkowego. Do zabezpieczenia ścian wykorzystajmy tynki gliniane, a do podłóg olej lniany.

Wybieraj produkty świadomie

Chcąc zadbać o naszą planetę, warto czytać składy produktów. Szukajmy na opakowaniach ekologicznych znaków jakości, które dowodzą, że producent troszczy się o środowisko. Certyfikat „W Trosce o Naturę” przyznawany jest firmom, które dążą do minimalizacji zanieczyszczeń środowiska naturalnego (np. płytki Paradyż), a europejski znak ECOLABEL gwarantuje, że produkt nie zawiera metali ciężkich, jest bezpieczny dla naszego zdrowia, a jego odpady można zutylizować (np. farby Śnieżka, Tikkurilla). W miarę możliwości wspierajmy także lokalnych producentów (np. ręcznie kute żyrandole z żelaza, lampy solne) albo tych, którzy część dochodu ze sprzedaży przeznaczają na posadzenie nowych drzew.

Zmień wystrój na eko

Zwieńczeniem remontu jest zazwyczaj zmiana wystroju wnętrz naszego mieszkania. W pierwszej kolejności warto poddać nasze meble renowacji, np. wymienić obicia krzeseł, foteli i kanap. Coraz bardziej popularny staje się upcykling. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią w wolnym czasie majsterkować. Odnowione drewniane drzwi mogą posłużyć nam jako wezgłowie łóżka, a szuflady ze starej komody mogą stać się wiszącymi półkami na książki, czy donicami na kwiaty.

Decydując się na remont mieszkania poszukujmy ekologicznych rozwiązań, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych przez nas śmieci, przyczynimy się do gospodarki cyrkularnej, a tym samym - kosztem naszego zaangażowania w projekt - wywrzemy pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

MP, Dom-Eko

7R w ekologii

12.03.2021

Powszechnie znany w marketingu koncept 4P, wraz z rozwojem świadomości prowadzenia biznesu rozrósł się przez lata do 7P: product, price, place, promotion, people, processes, PR. Dziś podobny proces spotyka filozofię 4R, obecną już od jakiegoś czasu w ekologii, a rozszerzoną ostatnio do 7R: rethink, refuse, reduce, reuse, repair, recycle, rot.

Rethink – Przemyśl cele

7R to gotowe rozwiązanie większości problemów, z jakimi przyszło nam mierzyć się w dziedzinie środowiska naturalnego. Wszystko tak naprawdę zaczyna się od dokładnego przemyślenia, jakie życie chcielibyśmy prowadzić, jakimi wartościami się kierować, i czego konkretnie do tego potrzebujemy,  co możemy uznać za zbędne, a tym samym, z czego zrezygnować. Działając ściśle według określonego planu, myśląc w kategorii celów najbliższych naszym wartościom, unikamy zbędnych zakupów, a tym samym ograniczamy naszą konsumpcję, produkcję śmieci oraz ślad węglowy (tzw. carbon footprint). Jeśli jednym z naszych celów jest życie blisko natury, to rozejrzyjmy się za mieszkaniem w pobliżu terenów zielonych: lasu, rzeki, czy jeziora. A jeśli dodatkowo zależy nam na ogrodzie i sadzie, zainwestujmy we własny kawałek ziemi i ekologiczny dom.

Refuse - Odmawiaj

Odmawianie jest sztuką. No, bo jak tu odmówić sprzedawczyni w perfumerii, gdy do zakupów dorzuca GRATIS próbki kremów, szamponów czy perfum. Albo kuzynce, która oddaje parę nienoszonych jeansów. Bierzemy z myślą, że je ubierzemy…jak tylko schudniemy 2 kilo. Rzeczy z kategorii „kiedyśprzydasię” zaśmiecają później nasze szafy, półki w piwnicy i garażu. A może wystarczy podziękować, że ktoś o nas pomyślał i jednocześnie grzecznie odmówić? Jakież to wyzwalające mieć mniej! 

Reduce – Redukuj

A propos posiadania: najlepszą zasadą jest less is more. Kupujmy mniej! Przy okazji wiosennych porządków zdecydujmy się na mieszkaniową rewolucję. Posiadając dwie pary spodni, czy jeden fotel, bardziej szanujemy i cenimy te rzeczy. Oszczędzamy przy tym czas, uwalniając cenne godziny na nasze pasje. Lepiej grać na gitarze, ćwiczyć pilates na macie, czy grać w angielskie scrabble, niż ścierać kurze z bibelotów lub prasować dziesiątki bawełnianych koszul. Dostrzeż piękno w unikatowych egzemplarzach mebli czy ubrań, jakie posiadasz, a resztę oddaj potrzebującym bądź nadaj im drugie życie, przerabiając T-shirty na ciepły pled lub kolorowe posłanie dla kota. Będąc właścicielami mniejszej ilości rzeczy codziennego użytku, możemy pięknie je wyeksponować, nadając naszemu lokum charakteru.

Reuse – Użyj jeszcze raz

Na zakupy wybierzmy się biorąc lnianą torbę wielokrotnego użytku lub wiklinowy koszyk, zamiast kupować plastikową reklamówkę. Zabierzmy też ze sobą słoiki na nabiał, mięso i produkty sypkie typu kasze, oraz woreczki na warzywa, uszyte z powłoczek na poduszki. Z pojemników po jogurtach zróbmy domowy mini ogródek na młode siewki sałat, pomidorków, papryki, zanim przesadzimy je do gruntu, gdy temperatura wzrośnie. Kupujmy mądrze - trwałe ubrania i dodatki do wnętrz - aby posłużyły dłużej. Unikajmy plastiku, tworzyw sztucznych, poliestru. Nie marnujmy jedzenia! Resztki potraw w kuchni wykorzystajmy przygotowując zapiekankę, zupę-krem, sałatkę, czy pierogi.

Repair – Naprawiaj

Od początku marca prawo unijne nakazuje producentom domowego AGD sprzedaż tylko takich pralek, lodówek, czy zmywarek, które można łatwo naprawić, wymieniając części zamienne. O ileż wydłuży to cykl życia produktu i sprawi, że będziemy jako społeczeństwo produkować mniej elektrośmieci. Naprawiać można też meble: w fotelu odświeżyć tapicerkę, drewniany stolik przeszlifować i nadać mu modny ocień błękitu lub różu na wiosnę. Umówmy się na babskie party, aby zwęzić spódnicę w kwiaty lub skrócić nogawki jeansów do modnej długości nad kostkę. Torebkę ozdóbmy pomponami, na kurtkę naszyjmy wesołe emotikony.

Recycle - Segreguj

Segregujmy śmieci, z podziałem na plastiki, papier, metal, szkło, odpadki organiczne. Zanośmy do apteki niezużyte leki po terminie ważności. Baterie i żarówki wrzucajmy w marketach do odpowiednich pojemników, a małe AGD i popsuty sprzęt elektroniczny, którego nie sposób już naprawić, oddajmy do specjalnych punktów utylizacji. Plastikowe butelki po napojach warto wrzucać do butelkomatów-zamieniają się na punkty i pozwalają oszczędzić na kolejnych zakupach.

Rot - Kompostuj

Załóżmy domowy kompostownik. W te sposób można użyźniać domowe rośliny, warzywa i zioła z własnego ogródka. Skorupki jajek po rozdrobnieniu posłużą za naturalny nawóz do kwiatów. Jeśli nie ma możliwości założenia własnego kompostownika, warto zadbać o to, aby obierki od jarzyn, czy niejadalne skórki owoców trafiały do kontenera na bio-odpady.

Stosując się do zasad 7R w ekologii pamiętajmy, że przyświecają nam wyższe cele: sukcesywnie przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Czyli podnosimy jakość życia - naszą i przyszłych pokoleń. Wspólnie pokolorujmy nasz świat na wiosnę!

 

ABW, Dom-Eko

Aplikacje dla domowego Less Waste

17.02.2021

W dzisiejszym świecie całkowite zaprzestanie wytwarzania śmieci jest praktycznie niemożliwe. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które nie wymagają od nas dużych poświęceń, a dzięki którym możemy w znacznym stopniu ograniczyć produkcję odpadów. Pomogą nam w tym aplikacje, np. LimitWaste, która pokazuje miejsca przychylne Zero Waste i Less Waste na mapach największych miast Polski.

Less Waste w kuchni

Według raportu ,,Nie marnuj jedzenia 2020”, przygotowanego przez Federację Polskich Banków Żywności, blisko 54% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność. Najczęściej są to: pieczywo, świeże owoce i warzywa, wędliny oraz nabiał. Aby zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia warto systematycznie kontrolować stan naszej lodówki, czy robić zakupy z przygotowaną wcześniej listą, do czego przyda się appka Listonic. Starajmy się również wykorzystywać resztki jedzenia w kuchni do przyrządzania smacznych potraw. Dodatkowo, nie kupujmy wody butelkowej, za to pijmy tę z kranu. Zrezygnujmy też z gotowego jedzenia na rzecz gotowania w domu. W kuchni Less Waste pomocne będą również aplikacje, takie jak TooGoodToGo, ShareFood43 czy Foodsi, dzięki którym możemy uratować jedzenie zanim się zmarnuje i taniej przechwycić paczkę od lokalnych piekarni, kawiarni, stacji benzynowych lub indywidualnych odbiorców. Zyska na tym nasz portfel i środowisko.

Zakupy Less Waste

Starajmy się ograniczyć zużycie plastiku. Zabierajmy ze sobą torby wielokrotnego użytku, pieczywo pakujmy w papier, a owoce i warzywa wkładajmy do koszyka luzem. Pilnujmy również, aby nie kupować więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Zawsze sprawdzajmy daty ważności produktów – wiele sklepów wykłada z przodu produkty z krótszym terminem przydatności, dlatego warto sięgać w głąb półek. Jeśli chodzi o zakupy odzieży to wybierajmy naturalne tkaniny dobrej jakości, które są bardziej wytrzymałe. Zimą postawmy na wełnę i kaszmir, a latem na bawełnę oraz len. W ramach polityki obiegu zamkniętego kupujmy ubrania z drugiej ręki, np. poprzez aplikację Vinted, LESS_ czy Zalando Pre-Owned. Wymieniajmy się ubraniami z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi czy sąsiadami. Przerabiajmy je, by dać im drugie życie.

Urodowe Less Waste

Dbać o środowisko możemy również zacząć na etapie zakupu kosmetyków – starajmy się wybierać te naturalne, w szklanych i możliwie największych opakowaniach. Aplikacja HappyRabbit pomoże nam znaleźć marki cruelty-free. Niektóre sklepy umożliwiają uzupełnianie własnych pojemników kosmetykami. Na takie rozwiązanie zdecydował się m.in. Rossmann. Zamiast wyrzucać produkty, które nam nie odpowiadają, spróbujmy oddać je znajomym bądź wykorzystać w inny sposób. Kremem do twarzy można nawilżyć stopy, zbyt jasny lub ciemny podkład można wymieszać z innym, a szminkę w nietrafionym odcieniu wykorzystać jako róż do policzków. Dobrym sposobem na ograniczenie zużycia plastiku jest przygotowanie własnych kosmetyków, np. odżywki do włosów lub maseczki do twarzy z płatków owsianych.

Less Waste w życiu codziennym

Starajmy się znaleźć sposoby na ograniczenie wytwarzania śmieci w każdej dziedzinie naszego życia. Nie drukujmy biletów na pociąg, samolot, koncert czy do kina, tylko wyświetlajmy je w aplikacjach. Rachunki i faktury zamawiajmy w wersji elektronicznej, płatności realizujmy online.  Zamiast książek w wersji papierowej pobierajmy ebooki, a muzykę odtwarzajmy w serwisach streamingowych typu Spotify. Zdjęcia możemy przechowywać i katalogować w chmurze oraz na dysku, filmy oglądać za pomocą Netflixa, czy HBO GO. Miłośnikom roślin polecamy przetestować aplikację Plantswapp, dzięki której można wymieniać się roślinami.

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie produkcji śmieci w codziennym życiu. Oprócz dobrych chęci i odrobiny samozaparcia, warto wspomóc się aplikacjami, które ułatwią nam to zadanie. Polecamy polską ZeroWasteHero, która oblicza, jak nasze codzienne eko wybory przekładają się na mniejszy ślad węglowy, jaki zostawiamy. Każdy z nas może być bohaterem, który zmienia świat na lepsze. Wspólnie twórzmy zieloną społeczność :)

MP, Dom-Eko

Eko trendy w kolorach wnętrz na rok 2021

22.01.2021

W 2021 roku kolorem przewodnim według Global Aesthetic Center AkzoNobel jest ,,Brave Ground”, czyli siła ziemi. Z kolei Instytut Pantone ogłosił ,,Illuminating Yellow” oraz ,,Ultimate Grey” kolorami roku 2021. Jak przełożyć te barwy na wystrój eko wnętrz? Poniżej nasze propozycje.

Na pierwszy ogień weźmy wybór holenderskiego producenta farb, Global Aesthetic Center AkzoNobel, właściciela takich marek jak Dulux, Nobiles czy Sadolin: ,,Brave Ground” czyli jasny, ciepły odcień brązu, wpadający w szarość. Kojarzy się on z ziemią, naturą, harmonią i spokojem. Jego niewątpliwą zaletą jest neutralność, dzięki czemu możemy wykorzystać go w wielu aranżacjach.

Aby wprowadzić ,,Brave Ground” do wnętrza, postawmy na dodatki wykonane z tradycyjnych tkanin, takie jak poszewki na poduszki oraz pościele uszyte z naturalnego lnu i bawełny, czy kosze na drobiazgi i osłony na donice uplecione z wikliny lub trawy morskiej. Ciekawym dodatkiem salonu będą  gliniane wazony z ozdobną trawą pompasową.

Wybór ekspertów z Instytutu Pantone na 2021 to stonowany ,,Ultimate Grey”, kojarzący się z naturalnym kamieniem oraz optymistyczny ,,Illuminating Yellow” – kolor słońca czy słoneczników. Już od dłuższego czasu modne są wnętrza w odcieniach szarości, do których w tym roku możemy dodać żywy odcień żółtego. Surowe, betonowe mieszkania to propozycja dla fanów minimalizmu. Amatorom nietuzinkowych rozwiązań spodoba się kamienna ściana w prysznicu. Szare wnętrza możemy przełamać bukietem świeżych tulipanów, ręcznie robionym wełnianym pufem czy dywanem w odcieniu żółtym. Zamiast wymieniać meble na nowe, postawmy na recykling foteli, do których sami możemy uszyć słoneczne obicia.

Fanom klasycznych rozwiązań spodoba się również bezpieczne połączenie czerni i bieli – kolejny z trendów na 2021 rok. Ten ponadczasowy motyw to gwarancja stylowego wnętrza. Nie bójmy się mieszać ze sobą materiałów i faktur – czarny wełniany koc z białymi lnianymi poduszkami lub czarne metalowe uchwyty do szafek kuchennych z drewnianymi bielonymi frontami. Dodatek czarnych baterii zamiast tych standardowych, wykonanych ze stali nierdzewnej, wprowadzi nowoczesność do wnętrza.

W miarę możliwości postarajmy się zapełnić pomieszczenia żywą roślinnością. W ubiegłym roku hodowaliśmy monstery, z kolei w tym modna będzie nietuzinkowa maranta. A może zdecydujmy się na las w słoiku lub żywy obraz na ścianie wykonany z mchu?

Podążanie za trendami też może być eko, pod warunkiem, że będziemy się inspirować naturą. Czasami wystarczą niewielkie zmiany, które dadzą ogromny efekt.

MP, Dom-Eko

5 postanowień w duchu eko na 2021 rok

04.01.2021

Początek nowego roku to idealny moment, aby zmienić nasze życie na lepsze. Wielu ludzi tworzy ambitne listy celów do zrealizowania i nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że nie są one przepisywane wciąż na nowo. Tworząc swój plan zadań na rok 2021 warto zastanowić się, co możemy wybrać, aby być bardziej eko. Nie chodzi o to, by zdobyć Mount Everest czy przepłynąć wpław Kanał La Manche. To „małe kroki tworzą wielką różnicę” (Krzysztof Król).

Postawmy na zdrowie

Jedno z najpopularniejszych noworocznych postanowień dotyczy odchudzania. Zamiast wydawać pieniądze na trenera personalnego, karnet na siłownię, czy diety pudełkowe, wiążące się z dużą ilością plastikowych opakowań, zacznijmy od wprowadzenia małych zmian, które przyniosą efekty w dłuższym okresie czasu. Ograniczmy spożycie mięsa, na rzecz warzyw, owoców i strączków. Od czasu do czasu gotujmy wege potrawy. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku stawianie sobie krótkoterminowych celów, które realnie jesteśmy w stanie osiągnąć.

Zadbajmy o kondycję fizyczną

Wszystkich tych, którzy w 2021 roku planują rozpocząć swoją przygodę ze sportem, zachęcamy do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Spacery, bieganie lub jazda na rowerze będą odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Ponadto coraz więcej osiedli oferuje swoim mieszkańcom siłownie zewnętrzne, które są świetną alternatywą dla zamkniętych obiektów sportowych. Jeżeli mamy odpowiednie warunki w mieszkaniu, rozważmy adopcję psa ze schroniska. Nowy członek rodziny zmobilizuje nas do większego ruchu.

Kupujmy bardziej świadomie

Dzięki rozważnym zakupom możemy nie tylko zadbać o nasze środowisko, ale przy okazji zaoszczędzić pieniądze. W pierwszej kolejności spróbujmy naprawić uszkodzone sprzęty, zamiast co 2 lata wymieniać je na nowe. Decydując się na zakup urządzeń domowego użytku, typu lodówki, pralki, zmywarki oraz płyty grzewczej, wybierzmy modele energooszczędne oraz takie, które posłużą nam przez wiele lat. Zrezygnujmy z co sezonowej wymiany garderoby na rzecz przerabiania odzieży – stare spodnie możemy zmienić w oryginalną torebkę, a z długiej sukni stworzymy kombinezon. Podczas zakupów wybierajmy ubrania uszyte z miękkich naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna, które będą bezpieczniejsze dla naszej skóry i bardziej wytrzymałe niż wiskoza bądź nylon.

Podróżujmy w duchu eko

Ograniczone możliwości podróżowania samolotami w 2020 roku przyczyniły się do zmniejszenia śladu węglowego. W 2021 świadomie zrezygnujmy z dalekich wojaży i dajmy szansę najpiękniejszym zakątkom naszego kraju. Parki Narodowe, Mazury, Pojezierze Drawskie, czy Jura Krakowsko-Częstochowska to tylko niektóre miejsca warte zwiedzenia. Urlop pod namiotem bądź w przyczepie campingowej będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Na co dzień zrezygnujmy z auta na rzecz komunikacji miejskiej, roweru, hulajnogi, bądź chodzenia pieszo. Ciekawym rozwiązaniem jest także car-sharing, który w Polsce dopiero zyskuje na popularności.

Rozwijajmy pasje

Posiadanie pasji rozwija nas i sprawia, że stajemy się szczęśliwsi i spełnieni. W 2021 roku spróbujmy znaleźć hobby, które będzie przyjazne dla środowiska. Wyciągnijmy z szafy stary podręcznik do nauki języka, zamiast kupować nową książkę. Rozwijanie umiejętności gotowania zacznijmy od kursów online, posiłkując się przepisami z Internetu. Tworząc produkty handmade, wykorzystajmy wszystko to, co mamy pod ręką – stary sweter możemy spruć, a z odzyskanej wełny wydziergać nowy szalik, z kolei odmalowane skrzynki po owocach posłużą nam jako stolik kawowy w stylu vintage albo donica na kwiaty. Zanim kupimy maszynę do szycia lub nowy instrument muzyczny, spróbujmy je najpierw pożyczyć od rodziny lub sąsiadów.

Oby rok 2021 był lepszy od poprzedniego. Zróbmy co w naszej mocy, aby przeżyć go w zgodzie z naturą.

MP, Dom-Eko

6 sposobów na eko Święta

18.12.2020

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który czekamy z niecierpliwością przez cały rok. Na kilka dni zapominamy o pracy, spotkaniach online, czy deadline’ach, stajemy się bardziej życzliwi. Rok 2020 jest nietypowy pod wieloma względami, ale dzięki trudnościom, z którymi przyszło nam się zmierzyć, jeszcze bardziej doceniamy to, co mamy: wspólne ubieranie choinki, zapach pieczonych pierników, pyszne domowe jedzenie na stole - to wszystko składa się na magię Świąt. A może by w tym roku przeżyć Święta w duchu eko?

Planowanie eko Świąt

Planowanie eko Świąt warto rozpocząć od ustalenia menu. Większość rodzin ma swoje ulubione potrawy, bez których nie wyobraża sobie Wigilii. Warto jednak przemyśleć, czy co roku na stole musi pojawiać się kilka rodzajów ryb, zup lub pierogów, szczególnie, gdy duża część z nas sięga po barszcz z uszkami, karpia i śledzia. Bycie eko to dostosowanie ilości potraw do liczby biesiadników. Starajmy się nie dopuszczać do marnowania żywności. Nadmiarowym jedzeniem możemy podzielić się z sąsiadami, a część zamrozić na później.

Eko gotowanie

Święta w duchu eko to własnoręcznie przyrządzone posiłki. Unikajmy kupowania gotowców, stawiajmy na bio składniki, ograniczmy spożycie mięsa, przygotujmy kilka wegetariańskich wersji tradycyjnych potraw. Sernik z nerkowców, pasztet z soczewicy z żurawiną, czy fasolowy pod pierzynką z chrzanu zasmakuje niejednemu mięsożercy.

Wykorzystaj to, co masz!

Mało kto potrafi wyobrazić sobie Święta bez pięknie przystrojonej choinki. Zamiast kupować kolejne plastikowe bombki sprawdźmy, co kryje się w naszych szafach i na strychach. Wiekowe ozdoby mają niepowtarzalną historię, którą warto docenić, zawieszając je na świątecznym drzewku. Zrezygnujmy ze ściętej choinki w domu na rzecz świerku czy jodły w przydomowym ogrodzie, ozdobionych diodami LED. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup drzewka w doniczce, które postawione na balkonie posłuży nam przez długi czas.

DIY jest eko!

Niepowtarzalne dekoracje drzewka i świątecznego stołu możemy zrobić sami. Do ich wykonania warto zaangażować najmłodszych, co z pewnością powitają z radością. Wystarczą kolorowe kartki, klej, nożyczki i sznurek, aby stworzyć wyjątkowe ozdoby w kształcie gwiazdy czy łańcuch życzeń. Kreatywne osoby uzdolnione plastycznie mogą stworzyć dekoracje z orzechów włoskich pomalowanych na złoto lub srebro, suszonych plastrów pomarańczy i cytryn, czy pachnących jodłowych gałązek.

Eko prezenty

Z eko prezentów sprawdzą się domowe przetwory: dżem mandarynkowy z korzenną nutą, powidła śliwkowe z gorzką czekoladą, czy chrupiące orzechy laskowe w miodzie. Ręcznie robione mydełka z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, lawendowa sól do kąpieli lub kawowy peeling do ciała ucieszą większość pań. Pakując eko prezenty warto przyjąć zwyczaj „krążących toreb”. Szary papier podarunkowy można przewiązać stylowym sznurkiem, przyozdobić gałązkami jodły lub czerwonym ostrokrzewem.

Eko świętowanie

Gdy prezenty czekają pod choinką, rodzina jest w komplecie, stół ugina się od pysznych potraw, a pierwsza gwiazdka jest już na niebie, można zacząć świętowanie. Wykorzystajmy ten czas na kolędowanie z domownikami, wspólne muzykowanie, czy wysłuchanie rodzinnych opowieści dziadków. Można je spisać w formie przypowieści, z myślą o kolejnych pokoleniach. Uwiecznijmy magiczne momenty na fotografiach, które można będzie rozesłać rodzinie w formie cyfrowej. Odpowiedni nastrój wprowadzimy, zapalając sojowe świece.

Święta 2020 będą inne. Postarajmy się mimo wszystko by były wyjątkowe, niepowtarzalne, magiczne, w zgodzie z naturą. Zadbajmy o to, co najważniejsze – bliskie relacje i ciepłe wspomnienia przy wspólnym stole. Radosnych eko Świąt!

MP, Dom-Eko